Warto wiedzieć

Czy warto remontować mieszkanie do sprzedaży

Czy warto remontować mieszkanie do sprzedaży?

Przede wszystkim warto starannie przygotować mieszkanie do sprzedaży, to znaczy dobrze wysprzątać, wyczyścić i odświeżyć, a głównie – naprawić takie urządzenia jak krany, spłuczkę. Klamki, okna i drzwi. Szczególnie dotyczy to mieszkań starszych i tańszych, gdzie często wprowadzają się mniej zamożni klienci, którzy przeprowadzają remont sami, już mieszkając.
Kupujący zwracają uwagę przede wszystkim na podłogi (najczęściej chcą parkietu) i okna, (aby były szczelne, ale z opcją rozszczelniania), nowoczesne, łatwe do umycia.
Natomiast generalnie w tańszych mieszkaniach w blokowiskach nie warto robić remontu, bo na ogół średniozamożny nabywca woli sam dobrać sobie kolor kafelków w łazience i zaaranżować wnętrza na potrzeby swojej rodziny. Chyba, że mamy do sprzedaży lokal w bardzo atrakcyjnej lokalizacji, raptem, kilkuletni w strzeżonym budynku, z garażem, taki, który kwalifikuje się jako apartament. Takie mieszkanie warto wyremontować, ale nie chałupniczo, raczej korzystając z projektu architekta wnętrz. O tym czy warto remontować powinien jednak decydować rachunek ekonomiczny, czyli porównanie różnicy cen miedzy wyremontowanym lokalem, a lokalem nieremontowanym z wydatkami na ten remont i czasem, jaki on pochłonie.
Generalnie zwiększa się liczba klientów poszukujących lokali gotowych do zamieszkania. Jeszcze kilka lat temu klienci chętniej kupowali mieszkania do remontu. Dziś jest coraz trudniej o fachowców a ich żądania płacowe stale rosną.  Mieszkania kupowane są na kredyt przez osoby silnie obciążone praca zawodową i raczej nie mają one czasu. Coraz więcej jest chętnych na mieszkanie gotowe do natychmiastowego zamieszkania.

 Jaki standard mają mieszkania do wynajmu?

Jeżeli chodzi o standard mieszkań na wynajem to oferta jest bardzo różnorodna: od eleganckich apartamentów z łazienkami przy sypialniach po dwu, trzypokojowe mieszkania w blokowiskach z wielkiej płyty. Te ostatnie, po odświeżeniu i wysprzątaniu oraz naprawie urządzeń wynajmowane są najczęściej studentom, cudzoziemcom zza wschodniej granicy lub przybyszom z mniejszych miejscowości, którzy trafiają do wielkich miast w poszukiwaniu jakiejkolwiek pracy. Właściciele takich lokali mają je na ogół z taniego spółdzielczego wykupu, przetrzymują dla dorastających dzieci, albo łatają wpływami z najmu budżet obciążony spłatami kredytu za dom lub lepsze nowe mieszkanie. Te mieszkania przed wynajmem sprząta się, ale nie przeprowadza gruntownego remontu, bo wydatki nie zamortyzują się w cenie najmu. Natomiast powinny mieć one niezbędne meble.
Generalnie w przypadku mieszkań na wynajem obowiązuje zasad, że są one w stanie do natychmiastowego wprowadzenia i powinny być umeblowane.

Inna podaż mieszkań na wynajem to nowe apartamenty kupowane na lokatę przez inwestorów, w których pobierany czynsz ma pokryć spłatę kredytu inwestora, mieszkanie zaś przeczekać chwilowo wygaszone tempo wzrostu cen sprzedaży oraz pracować przynajmniej na ulgę meldunkową. To lokale często zaaranżowane według projektu architekta wnętrz, starannie wykończone i wyposażone w nowoczesny sprzęt AGD, a także w meble. Jest to oferta dla czasowo przebywających w naszym kraju cudzoziemców, kontraktowych menadżerów. Mieszkania muszą mieć bardzo atrakcyjna lokalizację.

Często lokale takie kontraktują firmy dla swoich niektórych pracowników. To najdroższa oferta. Ceny zaczynają się od 2 do 3 tysięcy zł za najmniejszy lokal.